Ustna vprašanja - dr. Poredoš III
- Podrobnosti
- Predmet: Interna medicina
- Kategorija: Ustna vprašanja
- Napisal: Anonimnež
- Zadetkov: 3628
Prof. je izredno prijazen, potrpežljiv in nima »svojih muh«, kot morda to velja za katerega drugega prof. na IM. Poleg tega je ful toleranten glede stopnje znanja, ki jo pokažeš – tudi jaz sem imela občutek, da je bistvo, ki odloča o tem ali narediš ali ne – dober pregled bolnika (natančen + da zadaneš delovno Dg, kar RES ni težko, še zlasti, če ti še sestra zrecitira, kaj je pacientu; ampak to slednje sploh ni potrebno, ker moja pacientka je bla zelo tipična globoka vv. tromboza (GVT)...). Sprašuje zelo jasno in pričakuje kratke in jasne odgovore; nič ni narobe če mu poveš kaj več, najbrž je to seveda še dobro, a nujno takoj na začetku povedat direkten odgovor na njegovo konkretno vprašanje – ne prenese motoviljenja, s katerim si kupuječ čas, da se boš morda spomnil. Če ne veš, mu mirno povej, da se ne spomniš ali celo, da si boš tole sedaj zmislil, če karkoli rečeš – ne bo zameril, kvečjemu obratno.
Start ob 8.00 (javiš se v tajništvu oddelka, tam ima prof. tudi svojo pisarno) – preoblečeš se v seminarju (kjer po pregledu lahko še spišeš anamnezo, status in si mirno še kaj pogledaš iz knjige/zapiskov...) - sestra te pelje do bolnika, za katerega pregled imaš nekje 1-1.5h časa – prideš do prof. na izpit:
1.) del (odločilen) - pogovor o pregledu bolnika + njegovi bolezni in njeni obravnavi:
- baje hoče zelo natančno poročilo anamneze in statusa od a-ž, a pri meni se mu je nekam mudilo in sva samo začela po šolsko, kmalu je pa hotel le, kar je bilo patološkega; pri moji bolnici je šlo za GVT – najprej je hotel vedet, kaj vse bi lahko povzročilo tako sliko, kot sem jo našla v pregledu (DD unilat. otekline uda – vv. zapora, limfedem, vnetja, poškodbe, krvavitve v tkiva...) in kaj še najbolj kaže na GVT (sprememba barve uda in pojava perif. žilne risbe (povrhnjih vv.) pri spremembi lege uda: spuščena noga - cianoza + vidne povrh. vv., leže - norm. barva in nevidne povrh. vv. + morda pozit. Homansov znak in blč mm., če jih gneteš...);
- kako bi potrdil delovno Dg (GVT) - nujno si poglej Smernice za odkrivanje in zdravljenje perif. žilnih bolezni (iz l. 2004; ena knjižica v CMK (signatura 47509) / isto vsebino najdeš tudi na netu na strani Slo. združenja za žilne bolezni) + Wellsov model ocene predtestne verjetnosti za GVT + DT za GVT + kako izgleda UZ preiskava vv. na nogi (kompresijski UZ - nad trombom vv. ni stisljiva + prikaže tudi tromb) + zakaj D-dimer (velika negat. napovedna vrednost - izključi bolnike, ki je nimajo, a le v skupini z nizkim ali srednjim tveganjem GVT)
- kako zdravimo GVT - Th akutne GVT (nujno ne pozabi kompresijske Th kot profilakse potrombotičnega sy!) + preventiva ponovitve (koliko časa daješ kumarine pri posameznih primerih bln - v mojem primeru je šlo za reverzibilni DT (OKCP) - 3 mes) + kako odmerjamo heparin (večinoma uporaben NMH - glede na tt + zelo vidoke doze za akutno Th + kaj so str. učinki heparina - zlasti krvavitve + HIT + OP + mtb. in elektrolitske motnje..) + kumarini (kako delujejo, kako jih odmerjaš - glede na INR - koliko mora bit INR (pri GVT 2-3, pri umetni zaklopki 2.5-3.5 ali celo 4))
- kako preprečujemo GVT: zlasti čimzgodnejša poop mobilizacija + pri ogroženih NMH v nizki dozi
- vse o PTE (vključno s tipičnim EKG!)
- opis RTG PC moje bolnice (bil je normalen, a vseeno po vrsti):
1. prepona norm. lege in oblike, ostro očrtana - brez vidnih defektov
2. f.k. sinusa ostro očrtana, prosta
3. hotel je opis L in D srčnega roba (kaj ju sestavlja) + norm. CTR (vprašal koliko je normalen - do 50)
4. plj. hilusa norm. lege in velikosti, brez zasenčenj
5. plj. polji zračni, brez zasenčenj ali svetlin, z normalno pljučno žilno risbo
6. skelet kaže simetrijo, norm. lege, ostro očrtan brez vidnih defektov
2.) del: midva sva se dolgo zadržala pri 1. delu, tako, da je v 2. sledilo le še eno večje vpr. - SLE: kaj je to, zakaj nastane, katere org. prizadane, Dg kriteriji, principi Th + na koncu je vprašal še, kaj so to tezavrizmoze (seveda se nisem točno spomnila - hotel je pomagat, da gre za bolezni kopičenja, pa sem se sicer spomnila bolezni lizosomskih kopičenj, a je hotel valjda najpogostejšo - amiloidoza) - no, to vpr. se mi zdi, da je bilo čisto izvenredno, ker sem pač do takrat dobro znala, pa je mogoče hotel vedet, če bi vedla tudi tako exotiko...
V glavnem - na oddelku so večinoma GVT (z/brez PTE), PAB, mogoče še kak limfedem ali redkejše žilne blz, tudi srčna popuščanja, a večinoma s pridruženo žilno boleznijo... Zato dobro naštudiraj to kazuistiko, pa bo 1. del totalno neproblematičen - to je pa itak odločilno; v 2. delu sem imela občutek, da bi lahko vedla tudi pol manj kot sem, pa mi ne bi čisto nič zameril;
RES išče znanje in ne neznanje - če česa ne veš, ti pove in gresta dalje; aja, npr. DT za GVT pri moji bolnici so bili kontraceptivi - zanimalo ga je, kako estrogen to povzroča - vedla sem samo, da gre za hiperkoag. stanje; no, njegov odg. je: estrogeni zavirajo protein C in S (naravne antikoagulanse).. V glavnem sproščen kul izpit, ki se ga res ne bat, ker ni najmanjše osnove za to!