Izpit je prijetna izkusnja in traja priblizno 3ure; tudi ocene lepe (8, 9, 10).
Dobis pacienta (45minut), potem pa anamneza in status, DDX in vprasanja. Anamnezo in status je fajn naredit po njegovem predavanju, ima rad isto sistematiko kot jo on prakticira. Noče podrobnosti o pacientu, bolj ga zanima kaj pri njemu ne štima in kaj ti misliš, da bi lahko bilo.
Prvo vprašanje je bolj poglobljeno, drugi dve sta krajši. Povsod vpraša za terapijo – poveš vsaj skupine zdravil in kakšnega predstavnika. Predvsem je potrebno na grobo poznati delovanje in stranske učinke skupin zdravil. Pusti, da sam govoriš, tako da lahko poveš predvsem tisto, kar dobro znaš. Lahko sicer dobiš kakšno podvprašanje, ampak niso podrobna.
Na izpitu smo bile 3, vse skupaj smo izprašale mladega pacienta s simptomi BM, z negativnimi simptomi shizofrenije, kompulzijami, veličinskimi idejami, hiperkinetičnim sindromom v otroštvu...
Sledila je diskusija s profesorjem, najprej je vsem pokomentiral esej, izpostavil je predvsem dobre stvari. Nato smo vsaka poročale en del anamneze in statusa, na koncu smo govorili o diferencialnih diagnozah (čim bolj široko): bipolarna motnja, enostavna shizofrenija, shizoafektivna motnja, shizotipska, shizoidna motnja, depresija s psihotičnimi simptomi. Pri vsaki možni diagnozi smo povedale simptome in znake, ki jih je imel pacent in so značilne za določeno bolezen.
11. poglavje smo le našteli, morda povedali kakšno razliko, podrobnost; pri kateri bolezni jih najdemo. Pri zdravljenju motenj je nedvomno pomembna tudi psihoterapija :)
-
motnje razpoloženja in čustvovanja: našteti in kratko opisati, psihopatološko, poudarek na depresiji in antidepresivih
-
formalne motnje mišljenja: našteti in kratko opisati
-
vsebinske motnje mišljenja: našteti in kratko opisati
-
shizofrenija: značilnosti, mehanizem nastanka, oblike, zdravljenje (o AP: predstavniki, NUZ, katere imamo v depojih)
-
osebnostne motnje: kako zdravimo, kako se ločijo od duševnih motenj in kaj je problem pri zdravljenju; tudi shizotipska in narcisistična motnja (predavanja)
-
samomorilnost: ogrožene skupine, kaj pacienta vprašamo (3 tipična vprašanja: misli, načrt, morebiten neuspeli poizkus), preprečevanje samomora, kam se lahko samomorilno ogrožen zateče po pomoč
-
motnje hranjenja: podroben opis vseh motenj, značilnosti in zdravljenje; bigoreksija je obratna anoreksija, pa on pravi, da je nujno, da mas itm pod 17,5, ce hoces diagnosticirat anoreksijo
-
bipolarna motnja: kako diagnosticiramo, ce sta 2 epizodi manije, značilnosti in zdravljenje
-
odvisnost od alkohola, PAS
-
psihoterapija: nastet vrste, oblike, n
-
podrobnosti
-
anksiozne motnje: vedno več uporabe treninga čuječnosti
-
depresija: značilnosti, zdravljenje, katero psihoterapijo bi uporabil (vedenjsko-kognitivno)
-
AD: skupine, NUZ, nekaj predstavnikov vsake vrste, kateri se bolj in kateri manj uporabljajo
-
obsesivno-kompulzivna motnja: osnovne značilnosti in zdravljenje (AD v trojni dozi)
-
somatoformne motnje: hipohondrične je lažje zdraviti psihoterapevtsko kot somatizacijske
-
hipohondrična motnja: kratek opis in zdravljenje
-
PTSD
-
panična motnja: opis in zdravljenje
-
fobične motnje: agorafobija in ostale
-
spolne motnje: samo za naštet, podvrste pa kakšna zna
-
ilnost, kako zdravimo